Заказ экскурсий по Львову:

Я в


Авто-екскурсии Львовом
Старый герб Львова Новый герб Львова
Українська мова ''Interes’но у Львові'' Русский язык ''Interes’но во Львове'' English
Interes'но во Львове - ваш персональный гид по Львову. Экскурсии по Львову

Національний музей імені Андрея Шептицького у Львові

Музеї Львова

Національний музей імені Андрея Шептицького у Львові – одна з найвизначніших в Україні скарбниць пам’яток національної культури і мистецтва.

Закладений 1905 року митрополитом Андреєм Шептицьким спочатку як приватна фундація за назвою «Церковний музей», а з 13 грудня 1913 року урочистим актом переданий у дар українському народові як Національний музей у Львові.

Роботу з організації музею й укомплектування збірок очолив Іларіон Свєнціцький, відомий історик, славіст і мистецтвознавець, довголітній директор музею (1905-1952).

На сьогодні фонди музею налічують понад 100 тис. одиниць збереження, репрезентуючи вікові традиції розвитку українського мистецтва та національної культури.

Предметом особливої гордості є найбільша й найповніша в Україні колекція середньовічного українського сакрального мистецтва XII-XVIII століть. Це ікони, скульптура, рукописи і стародруки, декоративна різьба, металопластика та гаптовані церковні тканини. Найбільш багатогранно у збірці музею представлена ікона XIV-XVIII ст., здебільшого з теренів Західної України.

Епохи українського ренесансу та бароко представлені у творчості Івана Рутковича (Жовківський іконостас XVII ст.) і Йова Кондзелевича (Богородчанський іконостас, 1698-1703).

Вартісні пам’ятки писемної культури зосереджені у збірці рукописів та стародруків, формування якої розпочалося від часу заснування музею. Основу збірки заклали зразки, подаровані митрополитом А.Шептицьким, а її поповнення на науковій основі було продовжене професором І.Свєнціцьким. Збагатили колекцію і дари діячів культури та просвіти, духовних осіб, а також скарби із збірок Ставропігійського інституту, Львівської Греко-Католицької Митрополії та Капітули, товариства „Просвіта”, НТШ, Народного дому, Богословського наукового товариства, бібліотеки оо. Василіян, переданих до музею після 1939 року.

Водночас у фондах музею зберігаються шедеври й таких митців європейського значення, як Пінзель, Полейовський, Філевич та інші. Дуже вартісною у колекціях є підбірка української народної та професійної гравюри XVII-XVIII ст.(близько 1000 одиниць збереження).

Розвиток українського мистецтва XIX – початку ХХ століть репрезентує збірка творів живопису художників Наддніпрянської та Західної України.

Гордістю музейної колекції є низка оригінальних творів Тараса Шевченка.

У збірці творів XIX – поч. ХХ ст. – мистецька спадщина класиків української образотворчості К.Устияновича, Т.Копистинського, С.Васильківського, Ф.Красицького, А.Манастирського, І.Труша, О.Кульчицької, а також твори митців, чиї імена були надовго викреслені з духовної скарбниці українського народу, - М.Бойчука, М.Сосенка, Л.Ґеца, П.Холодного.

На окрему увагу заслуговують зібрання творів народного мистецтва, які формувалися уже в перші роки існування музею. Сьогодні вони налічують понад 20 тис. одиниць і представляють усі типологічні різновиди та жанри народного мистецтва, обіймаючи період XVII-XX ст. Це вироби з кераміки, кості, металу, тканини, вишивка, різьба по дереву, народний одяг, писанки, витинанки, малювання на склі.

Найкращі твори з музейних збірок представлені увазі шанувальників мистецтва у постійних експозиціях:
  • «Давнє українське мистецтво»
  • «Мистецтво XIX – початку ХХ століть»
  • «Українське мистецтво ХХ століття»
  • «Народне мистецтво»
Окрім постійних експозицій, в музеї також відбуваються тимчасові виставки.

Корпус на Драгоманова

Другий корпус музею розміщений за адресою вул.Драгоманова, 42 у віллі кінця 19 ст. Власне з неї і починалася історія Національного музею. Віллу було зведено 1897-98 рр. на тодішній вулиці Мохнацького за проектом архітектора Владислава Рауша на замовлення професора Львівського університету Еміля Дуніковського. У 1911 році митрополит Андрей Шептицький купує віллу для потреб заснованого ним у 1905 році Церковного музею. 11 липня 1911 року митрополит видає акт, згідно з яким науковій фундації "Церковний музей” надавалася назва "Національний музей. Ювілейна наукова фундація галицького Митрополита Андрея Шептицького”.

Крім того, працюють музеї-філії, експозиції яких розгорнені в оселях і творчих майстернях митців:
  • Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського
  • Художньо-меморіальний музей Олени Кульчитської
  • Художньо-меморіальний музей Івана Труша
  • Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького


Назад в раздел
2009-2016 Права захищено - INTERES’но у ЛЬВОВІ.