Заказ экскурсий по Львову:

Я в


Авто-екскурсии Львовом
Старый герб Львова Новый герб Львова
Українська мова ''Interes’но у Львові'' Русский язык ''Interes’но во Львове'' English
Interes'но во Львове - ваш персональный гид по Львову. Экскурсии по Львову

Стрийський парк

Парки Львова

Стрийський парк (Парк Кілінського) — один із найстаріших та найгарніших парків Львова, пам'ятка садово-паркового мистецтва національного значення, що знаходиться у місцевості Софіївка Галицького району. Вважався найгарнішим парком міжвоєнної Польщі.

 

Історія

У 1887 році Рада міста Львова розглядала питання спорудження у Львові пам'ятника Яну Кілінському — одному з учасників повстання під проводом Тадеуша Костюшка, ( монумент створив скульптор - Юліян Марковський. )Місцем спорудження було призначено парк, який отримав назву на честь Кілінського, однак назва «Стрийський парк» виявилася більш популярною та пройшла випробовування часом.

Стрийський парк був запроектований відомим майстром садово-паркового мистецтва інженером міських плантацій Арнольдом Рьорінґом  в 1876—1877 роках на території колишнього, так званого «першого», Стрийського кладовища закритого у 1823 році. Парк було закладено у 1879 році.

В 1879 році за ініціативою міського радника Станіслава Немчиновського розпочато облаштування парку. Було висаджено 40000 дерев: смереки, клени, явори, екзотичні породи, такі, як червоний дуб, тюльпанне дерево, червонолистий бук, гінкго. Вже у 1888 році розпочалася робота над спорудженням монументу, що було доручено відомому скульптору Юліану Марковському. З Миколаєва до Львова була доставлена кам'яна брила, з якої скульптор мав виконати в Стрийському парку пам'ятник Кілінському. Пам'ятник був відкритий 18 червня 1895 року.

В ті часи парком була лише нижня частина сучасного парку. Верхня була пустирем. На ній, у 1894 році була проведена Крайова виставка, до якої були збудовані численні виставкові павільйони. До цієї події у Львові було відкрито електричний трамвай, а до території було підведено трамвайну колію.

З 1922 року до початку Другої світової війни в парку працювала виставка-ярмарок «Східні торги», до якої підвели вузькоколійні залізничні шляхи для доставки вантажів і пасажирів від станції Персенківка. Про цю щорічну виставку згадує Станіслав Лем. У 1930-х роках тут побудували вежу для радіопередач.

У 1951 році вузькоколійні шляхи, що використовувалися для обслуговування «Східних торгів» частково розібрали, а частково використали для створення Львівської дитячої залізниці.

У 1952 році головний вхід у парк прикрасили легкою аркою корінфського ордеру за проектом радянського архітектора Г. Швецького-Вінецького. У радянський період територію парку збільшили за рахунок пустирів і невживаних ділянок, встановили чавунну огорожу, посадили нові породи дерев і чагарників.

У 2008 році у верхній частині Стрийського парку було відкрито перший в Україні скейт-парк. У 2009 році на кошти, виділені урядом Республіки Польща, було реставровано пам'ятник Яну Кілінському.


Сучасний стан

Парк займає 52 з невеличким гектари, знаходиться у Франківському районі Львова, між вулицями Івана Франка, Стрийською, Уласа Самчука і Козельницької. Складається з трьох ландшафтних частин:

  • зона нижніх партерів — по дну балки
  • лісопаркова зона — на схилах балки
  • верхня тераса, яка фактично є територією колишньої виставки «Східні торги»

Основою планування паркової території є глибока ерозійна долина, якою протікав струмок Сорока (ліва притока Полтви); тепер тут пішохідна доріжка, яка зв'язує верхню терасу з нижньою частиною парку.

У Стрийському парку налічується понад 200 видів дерев і рослин, є оранжерея, альпінарій, платанова і липова алеї. Тут зростають червоний дуб, тюльпанове дерево, магнолія, сосна Веймутова, японський бузок, маньчжурська аралія, гінкго дволопатеве.

Біля головних воріт знаходиться ставок з лебедями. У парку є також спортивні корпуси Львівської політехніки (розташовані в будівлях колишнього Палацу Мистецтв та Рацлавицької панорами), головний корпус Української академії дизайну, кінотеатр «Львів», три ресторани, Львівська торгово-промислова палата.Назад в раздел
2009-2016 Права захищено - INTERES’но у ЛЬВОВІ.