Заказ экскурсий по Львову:

Я в


Авто-екскурсии Львовом
Старый герб Львова Новый герб Львова
Українська мова ''Interes’но у Львові'' Русский язык ''Interes’но во Львове'' English
Interes'но во Львове - ваш персональный гид по Львову. Экскурсии по Львову

Площа Ринок

Площі та Проспекти Львова

Історія

Площа виникла в XIV ст. внаслідок регулярного планування забудови за взірцем середньовічних західноєвропейських міст, як центр торговельного та суспільного життя міста. З кожного кута площі виходять дві взаємоперпендикулярні вулиці, котрі закінчувалися біля міських фортифікацій, що опоясували середньовічне місто. Площу розміром 142 х 129 м утворюють 44 будинки і ратуша в центрі. Від початкової готичної забудови, яка загинула під час пожежі 1527 р., збереглися підвали і фрагменти стін з готичними деталями. Дбайливо відновлюючи вцілілі мури, нові будинки після руйнівної пожежі городяни будують тільки з каменю та цегли і називають їх кам’яницями.

Архітектурний вигляд площі формувався в період розквіту ренесансу у Львові. Ансамбль створювали кращі архітектори — П. Красовський, М. Градовський, П. Барбон, П. Римлянин, Б. Меретин, С. Фесінгер та інші. Будівлі споруджувались за замовленням багатої знаті і заможних купців, оскільки ділянки на центральній площі міста були дуже дорогими. Платився податок від кількості вікон на головному фасаді будівлі. Це наклало свій відбиток на архітектурний вигляд будівель: більшість будинків побудовані на вузьких, витягнутих вглибину ділянках, складаються із головної будівлі, внутрішнього двору і фліґеля.

Фасади будинків здебільшого тривіконні із асиметрично розміщеними прорізами, що відповідає ренесансній структурі планування: двовіконна світлиця і одновіконна бокова кімната (ванькир). До XVI ст. перші поверхи будинків мали криті галереї-підсіння. Підвали виходили за лінію фасаду під теперішній тротуар і мали вхід з вулиці. Нумерації будинків не було. Кожна кам’яничка мала назву від прізвища власника або за елементами декоративного оформлення фасаду: "Під левом”, "Під оленем”, "кам’яниця Лукашевичів”. Кожен будинок площі вартий уваги, кожен має свою історії. Зупинимося тільки на деяких з них.

Упродовж багатьох століть площа Ринок була центром усього життя Львова - економічного, політичного, культурного. Тут вирував базар, який відвідували перси і англійці, турки і голландці, росіяни і французи. На площі розміщувалося міське управління, виконувалися судові вироки, влаштовувалися різноманітні урочистості, вистави, процесії.

Базар на пл. Ринок існував до 1944 р. Але в XIX-XX ст. тут торгували тільки продуктами рільництва - овочами, фруктами, молочними продуктами, а також квітами.

Кам'яниця Бандінеллі

Сучасна пл. Ринок №2. Свою назву дістала від прізвища власника італійця Роберта Бандінеллі, що в 1629р. організував у будинку пошту, звідки поштові кур'єри двічі на тиждень відвозили кореспонденцію в різні куточки Європи. На фасаді будинку зображені дельфіни, які є символом успішної торгівлі. У цьому будинку є історичний музей, зокрема, виставка коштовностей.

Чорна кам'яниця

Сучасна пл. Ринок №4. Збудована у 1588—1589рр. італійськими архітекторами Павлом Римлянином і Петром Барбоном. Фасад будинку покритий кам'яним діамантовим рустом, котрий потемнів з часом. Звідси і назва будинку. Будинок має багатий декор інтер'єрів, котрі можна вільно оглянути, відвідавши розміщений тут історичний музей м. Львова.

Палац Корнякта

Сучасна пл. Ринок №6. Збудована у 1580р. тими ж архітекторами, що будували Чорну кам'яницю. Замовником був заможний грецький купець Корнякт, котрий міг собі дозволити розкішний шестивіконний будинок на центральній площі середньовічного міста. Внутрішній дворик будинку оточений з трьох сторін відкритою аркадою. Львів'яни називають його італійським за схожість з ренесансними двориками Флоренції та Рима. Тепер у будинку розміщений історичний музей, а в італійському дворику влітку працює кав'ярня, а вечорами бувають концерти класичної музики. Як і попередні два будинки, збудований у стилі ренесансу.

Палац Любомирських

Сучасна пл. Ринок №10. Класичний взірець бароко. Своєю назвою завдячує графові Любомирському, котрий перебудував будівлю для власного житла в 1760р. В 1895р. палац купило товариство Просвіта, котре об'єднало творчі сили української інтелігенції довкола ідеї просвіти простого народу і покращення його долі. В 1975р. після адаптації в будинку відкрита експозиція з фондів музею етнографії та художнього промислу.

Венеційська кам'яниця

Сучасна пл. Ринок, №14. Має над вхідним порталом кам'яний герб Венеції— лев з розкритою книгою. Будинок збудував архітектор Павло Щасливий в 1589р. на замовлення венеційського консула і купця Антоніо Массарі

Кам'яниця Шольц-Вольфовичів

Сучасна пл. Ринок №23. Збудований в 1570р. на замовлення вихідців зі Сілезії Шольц-Вольфовичів в стилі ренесанс. Фасад будинку багато декорований як біблійними скульптурними композиціями, так і скульптурними портретами звичайних львів'ян.

Будинок №24

Відбудований після пожежі 1527р. в ренесансних традиціях. Це ще один будинок на площі, де можна оглянути експозицію історичного музею.

Будинок №28

Зберігся у незмінному виді з часу своєї відбудови на початку XVII ст. Це одна з кращих пам'яток львівської житлової архітектури епохи Ренесансу.

Будинок №29

Збудовано 1766—1678рр. Будинок з великим внутрішнім подвір'ям, має наскрізний прохід на вулицю Театральну. В XIX ст. цей прохід називався пасаж Андреоллі від імені купця Домініко Андреоллі, що прибув до Львова в 1803р. зі Швейцарії і відкрив тут цукерню.

Північна сторона площі найбільш змінена. Як свідчать архівні джерела, в 1765р. всі будови цієї сторони площі були зруйновані. Фасади первісних будівель змінені, де-не-де збереглося середньовічне планування, уціліли поодинокі фрагменти.

У центрі площі стоїть будівля ратуші. Тут у всі часи і до нині урядують виборчі органи міської влади. В середньовіччі містом керував бурмістр, рада, що відала міським бюджетом і податками, та лава, що чинила суд. Нинішня ратуша, що стоїть у центрі площі, збудована в 1827—1835рр. в стилі класицизм.

По кутах ратуші— чотири фонтани з фігурами грецьких богів Нептуна, Адоніса, Діани, Амфітріти (1793р., скульптор Гартман Вітвер). Після чергового акту вандалізму над скульптурою Нептуна, у 2007р. Львівська міська рада прийняла рішення про розташування камер спостереження по периметру площі.

Фонтани

Для забезпечення міста водою на східному боці площі Ринок у 1407 році збудували водорозподільний пункт, куди збігалася вода з водогонів.

У XVIII ст. цих водогонів було вже шістнадцять. Вони стікалися у водойму «Мелюзина»— назва походить від величезної бронзової статуї німфи Мелюзини, котра прикрашала водойму. Але місто росло, однієї водойми було замало і у 1697р. на південно-західному розі площі Ринок спорудили ще одну. Її назвали «Нептун»— від дерев'яної статуї бога морів, якою вона була прикрашена. Третя водойма була споруджена в 1744р. на південно-східному розі площі (нині фонтан «Діана»).

А у 1793р. на Ринку було споруджено чотири фонтани— по одному на кожному розі площі. При будівництві двох з них (тепер— «Нептун» і «Діана») використали вже згадані водойми. Кожен фонтан має восьмигранну чашу, яка стоїть на бруківці,— в центрі зірки, викладеної червоним і чорним каменем. У центрі чаші— статуя персонажу античної міфології: бог морів Нептун, біля ніг якого розмістився дельфін, його дружина Амфітрида, також з дельфіном, богиня полювання Діана з двома собаками і серед цих безсмертних— герой Адоніс з собакою і вбитим ним кабаном. Автором статуй був відомий львівський скульптор Гартман Вітвер.

Фонтани Ринку не є фонтанами в прямому значенні цього слова— це криниці. Вода з них не б'є, а витікає двома струменями. Чаші фонтанів наповнювалися водою, а перекупки, що торгували на ринку, мили тут зелень і відсвіжували фрукти. А в 1914р. козаки напували з фонтанів коней.

На ринку є ще один Нептун, або, як його частіше називають, Посейдон (що одне і те ж саме). На будинку №8 на пл. Ринок є рельєф, де Посейдон мчить на морських конях. Цей будинок у XVII ст. належав вірменам Бернатовичам, одній із найбагатших родин Львова. У XIX ст. будинок був капітально перебудований, на фасаді з'явилися рельєфи, в тому числі «Посейдон» роботи уславленого скульптора І. Красуцького.

Дельфіни, як символи морської торгівлі, з'явилися на будинках №2 і №3 на пл. Ринок. На вул. Руській, 8, та на вул. Краківській, 11, можна також побачити рельєфи дельфінів. Є дельфін і на будинку Національного банку на вул. Коперника, 4. Біля брами будинку №4 на вул. Словацького також є скульптура дельфіна, на якому сидить путті.
Назад в раздел
2009-2016 Права захищено - INTERES’но у ЛЬВОВІ.