Заказ экскурсий по Львову:

Я в


Авто-екскурсии Львовом
Старый герб Львова Новый герб Львова
Українська мова ''Interes’но у Львові'' Русский язык ''Interes’но во Львове'' English
Interes'но во Львове - ваш персональный гид по Львову. Экскурсии по Львову

Історія появи театрів та кінотеатрів

Театри Львова

Перші львівські театри виникли при Греко-слов'янській школі (ставропігійного братства) та Вірменському колегіумі (школі вірменської діаспори Львова). Варто зазначити, що у той період (XVII століття) в Україні загалом театри були представлені пересувними вертепами — аматорськими трупами, що виступали на возах, заробляючи на життя гастролями. Отож можна припустити, що до Львова вони також заїжджали.

Перший львівський професійний театр був відкритий у 1795 році. Так, у 1792 році підприємець Г. Булла придбав занедбаний, колись найбільший у місті, костел ордену єзуїтів (після його вигнання з Австрії), а за три роки організував у ньому театр. Там було 36 лож на двох ярусах, 114 крісел і по 200 місць у партері та на гальорці. В партері стояли, тільки перед сценою було кілька крісел для глядачів. Освітлювали приміщення підвішені світильники, з яких скапувала олія. Вхід у театр був з сучасного проспекту Свободи.

Вистави грали польською та німецькою мовами. У 1798-1799 роках тут виступав знаменитий польський актор, «батько польського театру» В.Богуславський. Остання вистава відбулася 18 березня 1842 року, а після відкриття театру Скарбека Старий театр, як його тоді називали, був перетворений у концертний зал.

У 1833 році граф Австро-Угорщини Станіслав Скарбек розпочав будівництво нового театру для Львова власним коштом. В театральній будівлі планувалося розташувати готель на 300 номерів, крамниці, кав'ярні, помешкання для акторів. Під час будівництва у вологий ґрунт було вбито 16 000 дубових паль. Зараз саме завдяки їм будівля театру є найдорожчим будинком у Львові. 28 березня 1842 року (за 10 днів після останньої вистави у Старому театрі) комедією польського драматурга Олександра Фредра було урочисто відкрито Новий міський театр. Це — одна із найбільших у Європі театральних будівель, що поступалася (на момент відкриття) лише спорудам міланського «Ла Скала» та придворного театру у Дрездені. А незабаром граф Скарбек отримав привілей на його утримання строком на 50 років.

У 1892 році закінчився термін скарбеківського привілею, тому міська влада вирішила побудувати новий театр. Його будівництво розпочалось у червні в 1897 році за проектом архітектора Зигмунта Горголевського. Його відкрили 4 жовтня 1900 р. прем'єрою лірико-драматичної опери «Янек» В. Желенського — про життя карпатських верховинців. У 1921 була поставлена перша балетна вистава — «Лебедине озеро» П.Чайковського. Театр працював до 1934 року, коли був закритий через фінансову скруту.

У часі Другої світової війни театр працював, сезон 1941-42 років був відкритий оперою «Запорожець за Дунаєм», пізніше ставились опери переважно італійських та німецьких композиторів. У грудні 1939 року із входженням Західної України до складу СРСР Великий міський театр було перейменовано на Львівський державний театр опери та балету з підпорядкуванням його Міністерству культури України. Реорганізовано оркестр, хор, балетну трупу.

За часів приналежності Львова до Союзу РСР у місті було відкрито ряд нових театрів, як то Обласний театр ляльок чи Театр ПрикВО (сьогодні — Муніципальний). Наприкінці 1980-их — початку 1990-их у місті почали з'являтися театри студії, як-то «Під Мостом» чи «І люди, і ляльки». У 1989 році вперше було проведено театральний фестиваль «Золотий лев», а з 2004 у Львові проводиться фестиваль аматорських театрів «Драбина».

Кінотеатри

У листопаді 1844 Р. Дохонський і Ю. Вислобоцький по вул. Театральній, 15 (нині — школа) показували «туманні картинки» — так званий оптичний театр, попередник сучасного кінематографу. Перший у Львові справжній кіносеанс відбусвя 13 вересня 1896 року у фотоательє Мартіна Аппеля в Пасажі Гуасмана, 8 (нині — проїзд Крива Липа). Використовували проектор Едісона (вітаскоп). Покази відбувалися з 13 вересня по 10 жовтня 1896 року від 10 години ранку до 9 години вечора, квиток коштував 50 центрів. До репертуару входили такі картини: «Корабель на морі», «Переслідування китайця», «Поїзд», «У дантиста», «Танок дикунів», «Дитячий парк у Парижі», «Шотландський танець», «Танець з серпантином» та «Акробатки».

Перший постійний кінотеатр, «Уранія», відкритий у 1907 році в колишньому театрі Скарбека. З 1913 мав назву «Лев», з 1929 — «Атлантик». Діяв до ІІ Світової війни. У радянський період кількість кінотеатрів у Львові була рекордною, проте зі здобуттям Україною незалежності, більшість з них позакривалися. Сьогодні найпопулярнішими у Львові є «Кінопалац», «Кінопалац імені Довженка» («Кіно»), «КіноКопернік» та кінотеатр «Львів».

Назад в раздел
2009-2016 Права захищено - INTERES’но у ЛЬВОВІ.